x
     

Sayın İnce Vatandaş Şikayetlerine.,

5 Eylül 2023 Salı , 20:01
Okunma: 670
0 Yorum

Ne diyorsunuz?

 

Her gün onlarca,

 

Şikayet mailleri almaktayım,
 
Vatandaşı canından bezdiren,
 
Güzelbahçe ilçesinde, Migros Alışveriş Mağazasının,
 
Otoparkında yapılan BENİ YIKA ARABA YIKAMA TESİSİ,
 
Yasalara uygun mu?
 
Bu konuda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden,
 
İzmir büyükşehir belediyesinden,
 
Güzelbahçe Kaymakamlığından bir inceleme isteyeceğiz,
 
Bakalım netice ne olacak?

İnceleme yazısı;
 
İzmir ilinin Güzelbahçe ilçesi Yalı Mahallesi 264 Sokak No 1 adresinde bulunan Migros binasının bahçesine Migros binasının duvarına bitişik olarak projede işlenen sundurmaya beni yıka isimli oto yıkamacı iş yeri ruhsatı verilmiştir.
 
Projeye işlenip onaylanan sundurma ve oto yıkamacı iş yeri ruhsatı için gerekli şartlar oluşmadan verilen iş yeri ruhsatı da mevzuata uygun olmadığı gibi iş yeri ruhsatı alındıktan sonra projesine aykırı şekilde Kaçak olarak WC yapılmasına rağmen herhangi bir işlem yapılmayıp Oto yıkamacının faaliyetlerine devam etmesi Kamu görevlilerinin görevlerini yapmadıklarını göstermektedir.
  
  Şöyle ki ;
  
  1- Migros binasının bahçesinde açık otopark olarak ayrılan kısmına projede sundurma olarak değiştirilerek Onaylanmış olması otopark alanının kullanım amacı değiştirilmiş başka bir amaca tahsis edilmiş ve otopark alanı küçültülmüş olduğundan İzmir Büyükşehir Belediyesi otopark yönetmeliğinin 7. maddesine aykırı olarak proje değişikliği yapılmıştır.
 
Ayrıca bu durum Migros binasının ruhsatının veriliş koşullarını da bozmuştur.
 
  2- Migros binasının bahçesine Migros binasının duvarına Bitişik olarak projesine aykırı Kaçak olarak WC yapılarak kanal bağlantısı oluşturulmuştur bu durum ise imar yasasının amir hükümlerine aykırı olduğundan bu hususta yasal işlemlerin de yapılması gerekmektedir.
 
  3- Beni yıka adlı oto yıkamacı iş yeri ruhsatının 2004 yılından sonra alınması zorunlu olan UKOME görüşü alınmadan verildiği için yasal mevzu uygun değildir.
 
  4- Oto yıkamacı İşletmesine ait onaylı vaziyet planı olmadan verilen iş yeri ruhsatı yasal mevzuata uygun değildir.
 
  5- Oto yıkamacı için itfaiye uygunluk raporu olmadan verilen iş yeri ruhsatı yasal mevzuata uygun değildir.
 
  6- Migros'un bahçesinde otopark yönetmeliğine aykırı şekilde oluşturulan bağımsız bölüm olmayıp Migros'un eklentisi sundurmaya panjur ile kapalı alan oluşturulup meskun alanda ara sokakta görüntü ve gürültü kirliliği oluşturduğu için yasal mevzuata uygun değildir.
 
  7- Migros binasının bahçesinde binanın duvarına bitişik olarak ve Kaçak  yapılıp kanalizasyon bağlantısı oluşturulan WC için imar yasasının amir hükümleri ve iş yeri açma ve çalışma ruhsatları yönetmeliğinin 13 maddesine göre yasal işlem yapılması gerekmektedir.
 
Maddeler halinde açıklamaya çalıştığım üzere otopark yönetmenliğine aykırı şekilde yapılıp onaylanan sundurma proje değişikliğinin iptal edilmesi Kaçak olarak yapılmış olan WC ile ilgili yasal İşlemlerin yapılması yine yasal mevzuata aykırı şekilde verilmiş olan yıkamacı ya ait iş yeri ruhsatının iptal edilmesi yapılacak inceleme ile yasal görevlerini yapmadıkları tespit edilen kamu görevlileri hakkında yasal işlemlerin yapılması talebimdir.

Yarın sizlerle, İBB'den  Güzelbahçe İlçesi, Yaka Mahallesi, 2042 ada 8 parselde bulunan izinsiz uygulamalara ilişkin cevap yazısı geldi,

Gelen yazıyı paylaşacağım.


Kaynak: