x
     

Tunç Başkan Kilise "Çan"ını

16 Aralık 2022 Cuma , 18:37
Okunma: 1173
0 Yorum

Gerçekten hediye ettiniz mi?

 

Yeniasır da yayınlanan,

Haber sonrası,

Okuyucularımızdan "Çan"ın nerede olduğunu,

Sorgulamamız istendi,

Bizde sorumluluğumuz gereği,

Seferihisar Kaymakamlığına sorularımızı ilettik,

Seferihisar belediyesi tarafından yanıtlanan cevapta;

"İlgi yazı ekinde bulunan dilekçeniz ile hakkında bilgi istenilen kilise çanıyla ilgili olarak ;kurumumuz demirbaş kayıtlarında her hangi bir bilgi ve belgeye rastlanılamamıştır. Bilgilerinize rica ederim."

Cevaptan sonra Seferihisar kaymakamlığından inceleme istedik,

Bu gün Kültür Varlıklarından arandım,

Konunun incelendiği ve ifademe başvurmak istediklerini belirttiler,

İnceleme sonucunu bizde merak etmekteyiz.

Seferihisar Kaymakamlığına yazdığımız yazı;

T.C
SEFERİHİSAR KAYMAKAMLIĞI'NA
 
Kaymakamlığınıza sorduğum soruya 06.10.2022 E-51599719-1079873 sayı ile Seferihisar belediye başkan yardımcısı Nuriye Hepterlikçi tarafından cevaplanan;
 
"İlgi yazı ekinde bulunan dilekçeniz ile hakkında bilgi istenilen kilise çanıyla ilgili olarak ;kurumumuz demirbaş kayıtlarında her hangi bir bilgi ve belgeye rastlanılamamıştır. Bilgilerinize rica ederim."
 
Bu cevap yeterli olmadığından kaymakamlığınız tarafından inceleme başlatmanız gerekmektedir. Eğer soruşturma başlamayacaksa tarafıma ivedi bir şekilde cevaplanmasını talep ediyorum. Aksi halde ben İzmir Cumhuriyet başsavcılığından soruştrma isteyeceğim. Üzülerek Seferihisar Kaymakamlığı hakkında İddialarda yer alan  Kilise Çanının akıbetini sadece yazışma ile sonuca varması çok üzücüdür sorularımı yineliyorum.
 
Seferihisar belediyesi eski başkanı Tunç Soyer döneminde belediyede cam fanus içinde sergilenen Yunan Kilisesi Çanı hakkında aşağıdaki sorularımın maddelere ilişkin cevaplanmasını istiyorum.

1-Seferihisar belediyesinde çam fanus içinde sergilen bahse konu çan şu an nerede?

2-Tunç Soyer Yunan Kilisesi  çanını Yunan Konsolosuna hangi gerekçe ile vermiştir?

3-İddialara göre bu çan tarihi eser niteliğinde olduğu göz önüne alacak olursak müze müdürlüğüne bildirilmiş midir?

Kültür ve tabiat varlıklarını, kanunda ilgili makamlara bildirme yükümlülüğü vardır. Ve bu bildirim yükümlülüğüne aykırı hareket edilmesi halinde; neden bildirilemediğine dair mazeretin bile kabul edilmeyeceği belirtilmiş ve yaptırıma bağlanmıştır. Kültür ve tabiat varlıklarının satılması, satın alınması veyahut kabul edilmesi ilgili kanunda suç olarak düzenlenmiştir.

Bu konuda basında çıkan haber;

Yeniasır gazetesinde, Erhan Gülenç'in kaleme aldığı,

"FANUSUN İÇİNDE SERGİLİYORDU

Eriş paylaşımında, "Tunç Soyer'in Yunan hayranlığı eskidir" diyerek "Seferihisar'da yıkılan eski belediyenin arkasında küçük bir itfaiye birimi vardı. Burada asılı duran tarihi, büyük, gösterişli, şık bir kilise çanı vardı. Bu çan eski Yunan kilisesi harabesinden kalan çandı. Eski belediye binası yıkılınca Tunç Soyer bu çanı makam odasının önünde bir cam küp fanusun içinde sergiliyordu" dedi.

"HERKES BUNU KONUŞUYOR"

Eriş şöyle devam etti: "Ta ki bu çanın kendileri için değerini ve önemini Soyer'den daha iyi bilen Yunanistan İzmir Başkonsolosu hanım uzun zamandır peşinde olduğu bu önemli sembolü Tunç Soyer'den istedi. Soyer'in çanı bu hanıma verdiği belediye içinde ve Seferihisar'da uzun zamandır konuşulmaktadır." 

Diğer haberin linki ise;


Temiz İzmir Derneği
Başkan Nivent Kurtuluş
 


Kaynak: