x
     

Yeni Trend SMS ile işten çıkarma.

13 Temmuz 2014 Pazar , 20:35
Okunma: 3188
2 Yorum

AK Parti bir yeniliğe daha imza attı.

 

AK Partili Kemalpaşa Belediye Başkanı, Arif Uğurlu başkan seçildiğinden bugüne belediyeden 150 civarında belediye işçisinin işine son verdi. Son olarak da ilginç bir yöntemle 35 işçinin daha işine son verdi.

 
 
Gece yarısından sonra, teknolojik yöntemle SMS ile bildirdi.
 
Önümüzde ki günlerde, işten çıkarılmalara devam edileceği de söylenmekte.
 
İşten çıkarılanlar mahkemeye gittiklerinde ise, mahkeme sonuçlanana kadar hiçbir tazminatların ödenmeyeceği iddiaları ne derece doğrudur bilemeyiz. Ancak böyle bir uygulama yasa ve yönetmeliklere aykırıdır diyoruz.
 
Kemalpaşa Belediye Başkanı Türkiye Cumhuriyet'inde yaşadığını hatırlatmakta fayda görmekteyiz. Muz Cumhuriyet'inin bir ilçesinin belediye başkanı olmuş olsaydı böylesine keyfi bir uygulamayla işçinin tazminat haklarını ödemezdi.
 
Ayrıca sözleşmenin feshinde usul çok önemlidir. Madde 19’da: “İşveren fesih bildirimini yazılı olarak yapmak ve fesih sebebini açık ve kesin bir şekilde belirtmek zorundadır.” 

"Hakkındaki iddialara karşı savunmasını almadan bir işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesi, o işçinin davranışı veya verimi ile ilgili nedenlerle feshedilemez” denmektedir.

"Feshin geçerli bir sebebe dayandığını ispat etme yükümlülüğü işverene aittir."
 
Görüldüğü üzere işveren Kanun’daki sınırlar çerçevesinde işçisini yine geçerli bir neden dayanarak işten çıkarabilir. 
 
Sayın Başkan işçinizi hangi geçerli sebeple işten çıkardığınızı açıklamak zorundasınız, SMS ile bunu yapamazsınız.
 
Ayrıca Başkanım siz, SMS Mesajı atmadan, en az 30 gün önce, yazı ile bildirdiniz mi?
 
TOPLU İŞTEN ÇIKARMANIN KOŞULLARI
 
4857 sayılı İş Kanunu’nun 29. maddesinin birinci ve ikinci fıkrasına göre, “İşveren; ekonomik teknolojik, yapısal ve benzeri işletme, işyeri veya işin gerekleri sonucu toplu işten çıkarmak istediğinde, bunu en az otuz gün önceden bir yazı ile işyeri sendika temsilcilerine, ilgili bölge müdürlüğüne ve Türkiye İş Kurumu’na bildirir."

İŞ KANUNU No.4857 der ki,
 
Sözleşmenin feshinde usul
 
MADDE 19. - İşveren fesih bildirimini yazılı olarak yapmak ve fesih sebebini açık ve kesin bir şekilde belirtmek zorundadır. Hakkındaki iddialara karşı savunmasını almadan bir işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesi, o işçinin davranışı veya verimi ile ilgili nedenlerle feshedilemez.
 
Kısacası başkanım, ben yaptım oldu diyemezsiniz.
 


Kaynak:  • Yorum yazmak için üye girişi yapınız. veya
  • Misafir - 29.07.2014 12:47:30

  • misafir
  • bu arif uğurlu çok ilginç bir belediye başkanı ilk icraatı da umumi tuvaletleri kapatmak oldu açıklaması da su parası çok geliyormuş. koskoca kemalpaşa belediyesi umumi tuvaletlerin su parasını ödeyemiyormuş. vah vah. vatandaşlardan biri de protesto için ihtiyacını bir torbaya giderip tuvaletin kapısına asmış. turk halkının mizahla karışık zekası sayın belediye başkanına ders olmuş mudur bilinmez :)
  • Misafir - 15.07.2014 12:18:35

  • HAKAN....
  • İstanbul AK PARTİLİ Tuzla Belediyesi de 20 MAYIS 2014 te KADROLU 20 kişiyi İŞTEN ATTI HİÇ BİR GEREKÇE YOK TASARRUF....
  •