1. Haberler
  2. Yerel
  3. PLANA İTİRAZIMIZI YAPTIM!

PLANA İTİRAZIMIZI YAPTIM!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Temiz İzmir Derneği üyesi ve temiz İzmir Derneğinin yayın organı Gaze-temiz’in yazarı,

Şehir plancısı Ercüment Şahin tarafından hazırlanan plana itirazımızı dün Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne teslim ettim,

İtirazımızı muhtemelen reddedilecek ve bize yine mahkeme yolları görünecek.

TC İZMİR VALİLİĞİ

ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İL MÜDÜRLÜĞÜ

Bayraklı/İZMİR

Konu: İzmir İli, Seferihisar İlçesi, Çolak İbrahim Mahallesinde bulunan

3301 Ada /2,42,90parseller,

3303/1,2parsellerde

12.06.2024 tarih ve9754804sayılı yazı ile onanan

İMN-001057810 PİN 1/100000plan değişikliği,

NİP351057684PİN 1/25000 plan değişikliği,

NiP-351057767   1/5000 plan değişikliği,

NİP-351057767PİN numaralı 1/1000 uygulama imar planı değişikliğine itiraz.

İTİRAZLARIMIZ :

1)- Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının kendi tasdik ettiği 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planında adı geçen bölge “tarım alanı” kullanımında kalmaktadır.

Mera, çayır, arazi olarak kullanılan araziler (sözde rezerv yapı alanı olarak ilan edilerek) lüks villa yapımına açılmak istenmektedir.

6306 sayılı AFET RİSKİ ALTINDAKİ ALANLARIN DÖNÜŞTÜRÜLMESİ HK. KANUNUN UYGULAMA YÖNETMELİĞİNİN 15/10 maddesi son derece açıktır : “Uygulama alanında zeminden kaynaklanan sebeplerle veya herhangi bir afet riskinden dolayı veyahut mevzuata göre yapılaşma hakkının olmamasından dolayı yeni yapı yapılması mümkün değil ise, uygulama alanındaki yapının yerine yapılacak yeni yapı, uygulama alanı dışında başka bir parselde yapılabilir.”

Bir yerin “Rezerv Yapı Alanı” (RYA) olarak ilan edilebilmesi için öncelikle

-zeminden kaynaklanan problemler olmalı,

-afet riski altında bulunan riskli yapılar olmalı ve

-riskli yapıların bulunduğu alanda mevzuata göre yapılaşma hakkının olmaması

Gerekir.

Yani, kısaca riskli yapıların bulunduğu yerde ve/veya başka bir yerde bulunan riskli yapı stoğundan kurtulabilmek için bu işe girişmek gerekir.

Oysa, itiraz ettiğimiz plan değişikliklerinde orada veya başka bir yerde plan değişikliğinin gerektirecek zeminden kaynaklı problemli alanlar, afet riski altında riskli yapılar, riskli bu yapıların bulunduğu alanda yapılaşma hakkı olmaması gerekir.

İlgili Uygulama Yönetmeliğinin öngördüğü koşulların hiçbirisi bu plan değişikliklerinde bulunmamaktadır.

Tarafınızdan askıya çıkartılan Rezerv Yapı Alanı ilanı/değişikliği sadece ve sadece 3194 sayılı İmar Yasasının sarih hükümleri by-pass edilerek,  tarımsal arazilerin spekülatif amaçlı olarak imara açılması için yapılmıştır.

Çevredeki villalar 20 Milyon TL ile 40 Milyon TL arasında satılmaktadır. Rezerv Yapı Alanında toplu konutlar yerine özel lüks villalar yapılmak istenmesi bireysel yarar için hareket edildiğinin kanıtıdır.

İzmir’deki riskli binalarda oturanların 100 km uzaklıktaki bölgeye nakledilmesi bahanesi ise gülünç ve irrasyonel bir gerekçedir.

2)-Bakanlığınızca 18.03.2024 tarihinde ilan edilen rezerv yapı alanı kararı, bölgeyi imara açmak için bir bahanedir.

Belli kişilere ait tarlalar, lüks villa yapımına yönelik, spekülatif kazanç sağlaması amacıyla plan değişiklikleri yapılmak istenmektedir.

Unutulmamalıdır ki; “Kent planları herkese eşitlik ve adalet ilkelerine uygun olarak uygulanmalı ve yine bu ilkeler çerçevesinde hazırlanmalıdır. Belli kişi/leri ve kümeleri öteki kişi ve kümelerin aleyhine koruyan, onların yararlarını gözeten kent planları nesnel değil, öznel nitelikli planlar olur.”

(*) : Prof. Dr. Ruşen Keleş, Kentleşme ve Konut Politikası.

3)-Sağlıklı bir kentsel çevre;  büyüklüğü, yer seçim kararı, coğrafi eşikler, bilimsel veriler ışığında şehircilik ilkeleri ve planlama esaslarına göre belirlenir.

Belirli kişilere ait parsellere göre belirlen(e)mez.  Özellikle baraj, sulama göleti, dere, arkeolojik sit bitişiği, dik eğimli araziler kesinlikle imara açılmaz.

Uygulama bölgesi İzmir’in deprem açısından en kritik kısmında kalmakta olup altından ana fay hatları geçmektedir.

4)-Planlarda düzenleme ortaklık payı kesintisi %29’dur. Konut alanı ise 1.244.000 m2 dir. Yaklaşık dört/beş bin villanın bulunduğu bölgede ek minimum 10.000 kişi daha yaşayacaktır. Sosyal donatı alanın çok yetersiz olduğu, sağlıksız bir kentsel çevre oluşacaktır. Bölge, villa ve beton mezarlığına dönüşecektir. Herkesten %45 DOP kesintisi yapılan günümüzde, planın hat safhada rant ve spekülatif amaçlı olduğu aşikardır.

Alenen yasalara,  şehirlik ilkeleri ve planlama esaslarına aykırı olarak hazırlanan plan ve rezerv yapı alanı tespit kararının iptal edilmesini saygılarımla arz ederim.

Temiz İzmir Derneği adına (Nivent Kurtuluş)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
PLANA İTİRAZIMIZI YAPTIM!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gaze-temiz ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin